• KIZILCAPELİT KÖYÜ KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
DERNEK AĞAMIZ

       M. Ali KARTAL
ÜYE AİDAT KAYITI
Kan Bankası

Damat Giydirme

Damat Giydirme: 

Gelin ve kızlar gelini ziyarete gelirlerken damat’ta arkadaş ve sağdıçları ile beraber vakit geçirirler. Yatsı namazından sonra Köy imamı ile beraber evin misafir odasında yakın akrabalar ve damadın arkadaşları toplanırlar.

Damat ve sağdıcı odaya girer ve oturmadan ayakta beklerler, odada bulunan konuklar onlar konuşturmaya veya güldürmeye çalışırlar. Ama onlara oturmak, gülmek, konuşmak yasaktır.

Bunlardan birini yaparlarsa ceza ödeyeceklerini bilirler. Damat için hazırlanmış giysiler deyişler söylenerek giydirilip kına yakılıp orada bulunanlara kuruyemişler ikram edilir. İmam ilahi söyleyip yandakiler “Amin” ve “Selavat”larla gelinin odası önüne getirilip oradakilerin ellerini öpmesi istenir.

Damadın arkadaşları, damat gelin odasına girerken yumruk vurmak için fırsat kollamaktadırlar. Sağdıcın görevi ise damadı korumaktır. Neyse damat bir iki yumrukla gelin odasına girer.

Önüne gelen ipi  koparıp gelinin yanına gelir. Gelinin yanında bulunan bayan dışarı çıkar ve damat geline hediyesini verip yüzünü açar. Gerdek gecesinde yapılan duaların kabul olunacağına inanılarak iki rekat nafile namaz kılarlar. Ertesi sabah gelin ve damat evde bulunanların elini öperler.

Gelin artık evin bir ferdi olmuştur. Eskiden gelin büyüklerin yanında uzun süre yüksek sesle konuşmaz,  dışarı  (suya)  çıkarmak için hedikler yapılır, herkese dağıtırlardı. Bunun gibi bazı gelenek ve göreneklerimiz yavaş yavaş terkedilmektedir.

 Yorumlar - Yorum Yaz
Dernek Başkanı
         Mustafa KIRBIYIK 
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret8231
Anket
Anket Sistemi Nasıl Olmuş
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat