• KIZILCAPELİT KÖYÜ KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
DERNEK AĞAMIZ

       M. Ali KARTAL
ÜYE AİDAT KAYITI
Kan Bankası

Genel Bilgiler

Köyümüzle İlgili Genel Bilgiler:

Köyümüz, Çorum İl Merkezine 56 km, İlçe Merkezi Oğuzlar 3 km olup, Başkent Ankara’ya ise Çankırı yolundan 277 km uzaklıktadır. Köyümüzü ilçe merkezine bağlayan üç yol güzergahı bulunmaktadır.

 

Bunlardan en kısa mesafe 27 km olan yol asfalt olup Ağaççamı  üzerinden İskilip’e ulaşılır. Bu yol kısa olmasına rağmen çok eğimli ve virajlıdır. Ama yine de en çok ulaşımda bu yol kullanılmaktadır. İskilip’e 27 km uzaklıkta olan ikinci yol ise, Köyümüzün güney tarafından yeni yerleşim birimi olan obruk barajı mevkiinden Çorum yolundan İskilip’e oradan’da Çankırı yoluna bağlanıp, buradan Ankara ya ulaşılır. Yolun köy çıkışı 3 km’si stabilize olup trafik diğer yollara göre yoğundur. Bu yol nisbeten kullanışlı olmasına rağmen köylülerimiz fazla tercih etmemektedirler. Ayrıca Köyümüz komşu köylere stabilize yollarla bağlanmaktadır.

 

Altyapı Hizmetlerini Şöyle Sıralayabiliriz;

  1. İlköğretim Okulu: Sekiz yılık eğitimin zorunlu hale gelmesi sonucunda günümüz şartlarına göre okulumuz eğitim öğretimine Oğuzlar İlçesinde taşımacılık sistemi olarak devam etmektedir.
  2. Köy Konağı: Köy Okulumuzun üst tarafına köy halkına hitap edecek şekilde Kadirin Hasan 1994 inşa edilmiştir.
  3. Camimiz: Köyümüzde bir tane Camimiz bulunup, 1958 yapımı 1959 sıvası yapılmıştır. 1960 yılında ibadete açılmıştır.
  4. Mezarlığımız: Biri çok eski aşağı mahallede diğeri ise yukarı mahallede olmak üzere iki adette köyümüzün mezarlığı bulunmaktadır.
  5. Elektrik ŞebekesiKöyümüzün Elektriği 1978 yılında  Mehmet Kiraz (Tınnafalı) Muhtarlığı döneminde gelmiştir. Elektriğin köye kadar getirilmesi, köy geneline dağıtılıp sokakların aydınlatılması için 43 adet 9 metre yüksekliğinde ağaç direk kullanılmıştır.

Ayrıca metalden bir adet trafo direği dikilmiş, 2 km uzunluğunda enerji nakil hattı çekilmiştir. Elektriğin ilk geldiği 1978 yılın da  evlere ve camiye hat çekilmiş elektriğe kavuşmuştur. Günümüzde elektrikten istifade eden hane sayısı ise tam olarak bilinmemektedir.

Köyümüz elektriği zaman Karaören Kasabasından alınarak 4 km lik güzergâha dikilen yüksek gerilim ağaç direklerle getirilmiştir. Yaklaşık 45 adet ağaç direk 100 m arayla dikilniştir, 12 metre uzunluğundaki direkler ağır olduğunda 15 – 20 kişilik köylünün uğraşması ile açılan 1,25 ila 1,50 m derinliğindeki çukurlara omuzlanarak kaldırılıp dikildi, dibi taşlarla doldurularak sağlamlaştırıldı.

Bütün bu çalışmalar elektrik kurumundan gelen bir mühendisin kontrolünde yapıldı. Devlet elektrik kurumu dikilen direklere telleri çekerek köye dikilen trafo direğine kadar getirdi, oradan köy içine dikilen direkler üzerinden elektrik evlere dağıtıldı.

Ev sahipleri Karaörenden gelen elektrik ustalarına özellikle Karaörenden gelen Fahri ve köyümüzde Elektrikçi Feradın Ferhat ve Alaattin ustaya evlerine elektrik hattını döşettiler.
Köy içerisine elektriği dağıtmak için 9 metre yüksekliğinde toplam 31 direk 50`şer metre aralıklarla dikilmiştir. Bunların 24 tanesi ağaç, 7 tanesi ise demirdendir.

  1. İçme Suyu Şebekesi:  Köyümüz’ün en fazla ihtiyaç duyduğu hizmetlerden birisi olan içme suyu sorunu bir türlü çözülememiştir. Altyapı şebekesi 1999 yılında yapılmasına rağmen bir türlü köye yetecek şekilde su getirilememiştir. Köy halkı kendi çözümlerini üreterek yeraltı sularına yönelmiş, kuyu kazıp, sondaj açarak su ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar. Ayrıca; Meydanlarda köy çeşmesi olarak bilinen Büyük Pınar,  Pınar deresinde olan çeşme halka hizmet etmektedir.
  2. Kanalizasyon Şebekesi:  Köyümüz çok eski ve büyük bir yerleşim yeri olmasına rağmen ne yazık ki kanalizasyon tam olarak bilinmessede 1989-2000 yılları arasında  yapılabilmiştir.
  3.  Yol: Köyümüz’e ilk stabilize yol 1977 yılında yapılmış, 1990 yıllarında ancak köy hizmetleri tarafından yapılarak asfalt yol halini almıştır. Köy içerisindeki yollar stabilizedir, asfalt değildir.
  4. Köyümüz evleri:  Köy evleri genellikle betonarme olup, eski kara yapı diye tabir olunan kerpiçten evler gittikçe azalmaktadır.

Yorumlar - Yorum Yaz
Dernek Başkanı
         Mustafa KIRBIYIK 
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret8231
Anket
Anket Sistemi Nasıl Olmuş
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Saat