• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

COKYADER BANKA HESAP  BİLGİLERİ"

BANKA           :  Ziraat Bankası Yenişehir Şubesi

ADRES           : Atatürk Bulvarı Kızılay/Ankara

ALICI ADI      : Çorum İli Oğuzlar İlçesi Kızılcapelit Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, olarak yazınız.

HESAP NO    : 39867721-5001
İBAN NO        : TR 30-0001-0004-7139-8677-21 5001


Değerli hemşehrilerimiz saygı değer üyelerimiz, web sitemize reklam vererek  derneğimize değerli katkılatınızı bekliyoruz. Derneğe aidat borcu olan üyelerimiz var ise aidatlarını ödemesini  rica ediyoruz.bekliyoruz.


 


Ankara Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Bir insana yapılacak en büyük kötülük, ona umut verip sonra hiçbir şey olmamış gibi gitmektir. Friends
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 66
Dün: 86
Toplam: 130683
Damat Giydirme:


Damat Giydirme: 

Gelin ve kızlar gelini ziyarete gelirlerken damat’ta arkadaş ve sağdıçları ile beraber vakit geçirirler. Yatsı namazından sonra Köy imamı ile beraber evin misafir odasında yakın akrabalar ve damadın arkadaşları toplanırlar.

Damat ve sağdıcı odaya girer ve oturmadan ayakta beklerler, odada bulunan konuklar onlar konuşturmaya veya güldürmeye çalışırlar. Ama onlara oturmak, gülmek, konuşmak yasaktır.

Bunlardan birini yaparlarsa ceza ödeyeceklerini bilirler. Damat için hazırlanmış giysiler deyişler söylenerek giydirilip kına yakılıp orada bulunanlara kuruyemişler ikram edilir. İmam ilahi söyleyip yandakiler “Amin” ve “Selavat”larla gelinin odası önüne getirilip oradakilerin ellerini öpmesi istenir.

Damadın arkadaşları, damat gelin odasına girerken yumruk vurmak için fırsat kollamaktadırlar. Sağdıcın görevi ise damadı korumaktır. Neyse damat bir iki yumrukla gelin odasına girer.

Önüne gelen ipi  koparıp gelinin yanına gelir. Gelinin yanında bulunan bayan dışarı çıkar ve damat geline hediyesini verip yüzünü açar. Gerdek gecesinde yapılan duaların kabul olunacağına inanılarak iki rekat nafile namaz kılarlar. Ertesi sabah gelin ve damat evde bulunanların elini öperler.

Gelin artık evin bir ferdi olmuştur. Eskiden gelin büyüklerin yanında uzun süre yüksek sesle konuşmaz,  dışarı  (suya)  çıkarmak için hedikler yapılır, herkese dağıtırlardı. Bunun gibi bazı gelenek ve göreneklerimiz yavaş yavaş terkedilmektedir.

 

 

Başkan'ın Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Ziyaretçi Yorumları
Ali Osman YUMAK
Köyümüzde ilkler lingini hazırlayan kişi yanlış yapmıştır. Köyümüze ilk Kanalizasyon ( pis su ) giderini ve evlere ilk şebeke suyu alınmasını Babam Hasan YUMAK tarafından yapılması sağlanmıştır. Bilenler iyi bilir bilmeyen gençlerimize yanlış bilgi aktarılmasın Lütfen...

Ömür Ersen
Yapılan site gayet güzel. Aidat borcu sorgulama bölümü de gayet güzel olmuş. http://www.otomatikkapiankara.net/

Bekir Şahin
Biz bizler olarak yapılana destek olmalıyız yapılan kötü olursa eleştirelim düzeltelim .yapılan güzel olursa daha iyisini daha fazlasını yapmak için daha teşvikçi olalım saygılar emekleriniz ballı yüreğiniz sağlam olsun


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler

Çorum Kızılcapelit Köyü Derneği

© Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top